Załącznik nr 1
do Zarządzenie nr 20/2024/2025 Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej
w Kaleniu Drugim w sprawie wprowadzenia procedury postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy (pedikulozy) w Publicznej Szkole Podstawowej
w Kaleniu Drugim
Cel Procedury
Zapewnienie higienicznych warunków pobytu uczniów w szkole oraz ochrona przed
rozprzestrzenieniem się wszawicy w szkole.
Zakres Procedury
Procedura dotyczy postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy w szkole.
Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności
1. Rodzice (opiekunowie prawni): muszą mieć świadomość konieczności monitorowania
na bieżąco czystości skóry głowy własnego dziecka (należy sprawdzać włosy głów co
kilka dni, nie rzadziej niż raz w tygodniu).
2. Wychowawcy/nauczyciele: zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania
dyrektorowi szkoły sygnałów dotyczących pojawienia się wszawicy w szkole.
3. Pracownicy obsługi: powinni zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia
wszawicy w danym oddziale wychowawcy lub dyrektorowi.
4. Wychowawcy/nauczyciele i rodzice / opiekunowie prawni: powinni przypominać
dzieciom, aby nie wymieniali się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką,
grzebieniem, czapką).
Sposób prezentacji Procedury
1. Zapoznanie rodziców uczniów z treścią Procedury podczas zebrań z rodzicami.
2. Zapoznanie wszystkich pracowników szkoły z treścią Procedury.
3. Umieszczenie Procedury na stronie internetowej szkoły.
Opis procedury
Procedura może być zastosowana w szkole i przedszkolu za pisemną zgodą rodziców/ prawnych opiekunów na sprawdzenie czystości skóry głowy dziecka . Należy przyjąć, że zgoda rodziców na objęcie dziecka opieką (w tym również opieką zdrowotną przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną w szkole lub placówce) jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na dokonanie w przypadku uzasadnionym przeglądu czystości skóry głowy dziecka. Nie ma zatem konieczności uzyskiwania od rodziców lub opiekunów każdorazowo pisemnej zgody na przeprowadzenie kontroli czystości głowy u dziecka. Rodzic w każdej chwili ma możliwość pisemnego cofnięcia udzielonej zgody.
Wszawica nie jest chorobą zakaźną, dlatego obowiązek jej przeciwdziałania spoczywa na dyrektorze placówki oświatowej.
KROK 1. Zarządzenie kontroli czystości skóry głowy
Postępowanie w przypadku stwierdzenia wszawicy w placówce:
W przypadku zauważenia w szkole lub przedszkole wszawicy dyrektor placówki zarządza przeprowadzenie przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną kontroli czystości skóry głowy u wszystkich dzieci grupie lub klasie oraz wszystkich pracowników szkoły lub placówki, z zachowaniem zasady intymności (kontrola indywidualna w wydzielonym pomieszczeniu). Kontrola może również zostać przeprowadzona z inicjatywy pielęgniarki . O terminie planowanej kontroli higienicznej dyrektor informuje rodziców lub prawnych opiekunów pisemnie przez Librus.
W przypadku podejrzenia występowania wszawicy w szkole lub przedszkolu dyrektor placówki zawiadamia przez Librus rodziców/ prawnych opiekunów o potencjalnym ryzyku lub podejrzeniu wystąpienia wszawicy w szkole lub przedszkolu i zaleca sprawdzenie czystości skóry głowy dzieci w domu i powiadomieniu dyrektora w przypadku stwierdzenia wszawicy .W przypadku nie potwierdzenia przez rodziców występowania wszawicy nie podejmuje się żadnych działań.
KROK 2. Zawiadomienie rodziców dzieci z wszawicą
Pielęgniarka – lub w sytuacji braku pielęgniarki lub w placówce – wychowawca zawiadamia rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę o konieczności podjęcia niezwłocznie zabiegów higienicznych skóry głowy. W razie potrzeby informuje o sposobach zwalczania wszawicy. Może przekazać przygotowane wcześniej materiały informacyjne. Podczas rozmowy zachowuje zasady intymności.
KROK 3. Informacja o wynikach kontroli
Pielęgniarka informuje dyrektora placówki o wynikach kontroli i skali zjawiska w klasie/grupie dzieci ewentualnie w całej szkole lub placówce. Informacja dla dyrektora (zgodnie ze standardem poufności) obejmuje: fakt wystąpienia wszawicy oraz skalę zjawiska w danej grupie dzieci, nie może obejmować danych personalnych dziecka. Równocześnie, indywidualnie, pielęgniarka (lub w sytuacji braku pielęgniarki lub higienistki szkolnej w placówce - opiekun dziecka) zawiadamia rodziców lub opiekunów prawnych dziecka o konieczności podjęcia niezwłocznych zabiegów higienicznych skóry głowy. W razie potrzeby instruuje rodziców o sposobie działania i monitoruje skuteczność ich działań.
KROK 4. Powiadomienie rodziców wszystkich dzieci u przypadku stwierdzenia wszawicy w szkole
Dyrektor lub upoważniona osoba wychowawca lub nauczyciel informuje wszystkich rodziców uczniów lub wychowanków o stwierdzeniu wszawicy w szkole lub przedszkolu. Zaleca:
- podjęcie kuracji specjalnymi preparatami nie tylko dziecka, ale także rodziny,
- codzienną kontrolę czystości głowy dziecka oraz czystości głów domowników,
- rozdaje ulotki informacyjne, jak pozbyć się wszy i postępować w domu, aby zapobiec dalszemu zarażaniu.
KROK 5. Pomoc w przypadku trudności z przeprowadzeniem kuracji
W przypadku gdy rodzice zgłoszą trudności w przeprowadzeniu kuracji (np. brak środków na zakup preparatu), dyrektor szkoły lub placówki we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej, udzielają rodzicom lub opiekunom niezbędnej pomocy.
KROK 6. Kontrola po zabiegach higienicznych
Pielęgniarka lub higienistka szkolna po upływie od 7 do 10 dni kontroluje stan czystości skóry głowy dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców.
KROK 7. Działanie w przypadku stwierdzenia nieskuteczności działań
W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań pielęgniarka zawiadamia o tym dyrektora placówki w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków.
KROK 8. Zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej
Jeśli rodzice uchylają się od podjęcia kuracji dyrektor szkoły zawiadamia ośrodek pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia im potrzebnego wsparcia.
Nie ma obowiązku zawiadamiania Sanepidu o wszawicy w szkole
Stwierdzenie wszawicy nie jest objęte zakresem działania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie zwalczania oraz zapobiegania zakażeń i chorób zakaźnych. Dyrektor nie ma obowiązku zgłoszenia faktu występowania wszawicy w placówce do Sanepidu.
Procedura zgodna z zaleceniami Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia .
Podstawa prawna, Ustawa z 14 grudnia2016 r. Prawo oświatowe ( tekst jednolity Dz. U. z 2018 poz. 996 ze zm.) – art. 68 ust.1